Инвестиции, Бизнес, Пари, Финансови и Стокови пазари, Инвестиционни стратегии, Търговия с деривати, Борсови операции, Банки, Лихви, Forex, Stock, Bonds, Futures, Options, Excange, Hedge, Real estate, Optimization Company

 

 
Рейтинг: 3.00
(556)
ПЕРСОНАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ, ИНВЕСТИЦИОННИ СТРАТЕГИИ, ПАРИ
☞ Публикации
Последни новини


Инвестиционни консултации Новини Фиксиране на лихви по кредити и лихви по депозити

☞ Публикации / Хедж фондовете и Аржентина почти се споразумяха

Хедж фондовете и Аржентина почти се споразумяха
05.03.16 20:09

Автор: Р. Караджов
Хедж фондовете и Аржентина почти се споразумяха



На 28 февруари Аржентина и четири големи хедж фонда приключиха сделка, свързана с дълговете на страната


Аржентинското правителство стигна до сделка с фондовете, с които води съдебни дела от 2002 г. насам, след като обяви фалит през 2001 г. при $ 95 млрд. дългове.


Казвам почти, защото докато не се плати, още нищо не е решено. Аржентина започна процес на преструктуриране на дълговете си на 14 януари 2005 г. Сега правителството в Буенос Айрес се е съгласило да плати на инвеститорите, водени от фонда NML Capital и неговият собственик Пол Елиът Сингер, $ 4.65 млрд. Това представлява 75% от дълга. Сделката ще бъде окончателно финализирана ако законодателния орган, Националният конгрес на Аржентина гласува плащането до 14-ти април. Тежките преговори и огромните размери на възвращаемостта карат политици, медии и левичари по света да хулят хедж фондовете които често биват наричано фондове лешояди.



Стратегията на фондовете е проста.* Изчакват някоя зле управлявана, с тъпи политици, с много бюрокрация и силно корумпирана държава да просрочи задълженията си, инвестират в дълга на страната когато цените на облигациите паднат, а после когато държавата откаже да плаща дълговете си, я съдят за пълно погасяване. Държавата естествено може и да не плати (рисковете са в това), но проблема дори за най-скапаните и корумпирани държави е, че те се нуждаят от нови дългове, най-малко за да могат политиците им да продължат да крадат.



Делата се влачат често с години, но понякога се стига и до извънсъдебни споразумения в които държавата намаля дълга си, но и фондовете печелят достатъчно, защото са изкупили дълга на много ниска цена. В случай, че сделката се финализира NML Capital ще приберат $ 2,28 млрд. при първоначалната вложена в аржентински облигациите сума от $ 617 млн. Bracebridge Capital ще спечели около $ 950 млн. възвращаемост върху първоначалния размер на инвестиция в размер на $ 120 млн. Другите участници в сделката са Aurelius Capital Management управляван от Марк Бродски и Davidson Kempner Capital Management, но освен тях от дълговете печалба ще приберат и Dart Management, Montreux Partners, както и по-малки инвеститори. При някои от облигациите печалбите са 800%, на пръв поглед стряскаща цифра, но разпределени в годините назад, разходите по съдебни дела и риска поет от фондовете, не са чак толкова големи. Аржентинските дългове държани от дъщерното дружество NML Capital са малък процент от всичките $ 26 млрд. активи на компанията майка Elliott Management. Освен с Аржентина интерес на фондовете са държави като Перу, Конго и други. Голямата премия е общо взето цената на риска платен от фондовете, защото те можеше и да пият по една студена вода и никога да не си видят парите или поне още да не го видят десетки години. Има усилия за елиминиране на подобни фондове при уреждането на дълговете на закъсали държави, но това само ще влоши тепърва положението, защото ще оскъпи дълга на държавите и при намалената негова ликвидност, той ще се обезценява още повече плашейки всички останали инвеститори. Ако няма кой да рискува и да купи от вас дълг на длъжник който не иска или не може да плаща, ще давате ли вече пари на подобен длъжник и при какви условия ще го правите?* 

Фондовете не залагат само срещу зле упралявавани, корумпирани държави, а и за или срещу други компании, като инвестират в акции, облигации или откриват къси позиции в зависимост от ситуацията. Преди около година във Великобритания, един от фондовете на Elliott Management бе вложил пари в 6 проекта за слънчевата енергия в тази страна, но в същото време бе скъсил акциите на 5 такива компании на борсата в Лондон. Така не ми стана ясно, но и не съм обърнал внимание, дали хеджира вложенията си или просто извърши вид арбитражна сделка по този начин.



* Това разбира се е мое мнение, но например бившата президентка на Аржентина, бе най-известна с новите си неизброими чифтове обувки и скъпите чанти, но разбира се капитализмът е виновен, а не корупцията...

* След 2001 г. България извърши подобна операция като успя да изкупи сама собствения си дълг по брейди облигациите на силно занижени цени. Тези облигации бяха създадени на основа на дълга на държавата останал от социализма който през 1992 г. бе $ 12.4 млрд. Дългът към общо около 300 частни институции и в около 12 различни валути бе преструктуриран в облигации номинирани в долари. Тогава правителството успя тихо да изкупи не малка част от тези облигации по силно занижени цени (някои в началото и на около 72% под номиналната стойност), елиминирайки не малка част от задълженията на страната.  

 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.139