Инвестиции, Бизнес, Пари, Финансови и Стокови пазари, Инвестиционни стратегии, Търговия с деривати, Борсови операции, Банки, Лихви, Forex, Stock, Bonds, Futures, Options, Excange, Hedge, Real estate, Optimization Company

 
Благодаря Ви, че гласувахте.

 
Рейтинг: 3.00
(556)
ПЕРСОНАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ, ИНВЕСТИЦИОННИ СТРАТЕГИИ, ПАРИ
☞ Публикации
Последни новини


Инвестиционни консултации Новини Фиксиране на лихви по кредити и лихви по депозити

☞ Публикации / Печели ли "Лукойл" в България?

Печели ли "Лукойл" в България?
22.10.15 19:19

Автор: Основен източник: Nakratko.bg
Печели ли "Лукойл" в България?

Лукойл може би за първи път от 7-8 години ще излезе на някаква печалба, но за да замаже скандала в Румъния


 

Всяка година бургаската рафинерия отчита милиардни обороти, но що се отнася до печалбата картината е коренно различна


По време на първия управленски мандат на Борисов рафинерията имаше проблеми с бившия финансов министър, а бившият и сегашен шеф на митниците определи компанията като ''нулев пряк данъкоплатец''. За последно ''Лукойл Нефтохим Бургас'' АД е имал положителен финансов резултат през 2007 година. Тогава компанията е била на плюс със 103,5 милиона лева. 

Компанията редовно попада в класациите на най-големите бизнеси в Централна и Източна Европа. В миналогодишното проучване на кредитния застраховател "Кофас" именно "Лукойл Нефтохим Бургас" АД се класира на най-предна позиция от всички български компании. Рафинерията е на 23-а позиция в цяла Централна и Източна Европа. Далеч след "Лукойл Нефтохим Бургас" АД остават компании като Българския енергиен холдинг и "Аурубис", но... Така се получава, че за последните 7 години загубата на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД възлиза на 1 милиард, 773 милиона и 308 хиляди лева.



Вероятно такава е нейната роля в сложната счетоводна организация на групата "Лукойл", която включва най-различни дейности по добив и търговия с петролни продукти, които се простират в различни юрисдикции на територията на Европа. Например, доставчикът на петрол за рафинерията е швейцарското дружество LITASCO Group, част от групата на "Лукойл", като около 88% от разходите на дружеството са свързани с плащане към него. След това рафинерията продава на него и на други дружества от групата своята продукция, като получената за това цена е по-ниска, отколкото направените разходи за нея. Просто като едно и едно - две. Приходите са по-малки от разходите, има загуба. Подобна практика не е изключение. През 2012 г. във Великобритания гръмна скандал, след като се оказа, че гиганти като Amazon, Google и Starbucks плащат минимални данъци или са на загуба, въпреки че имат милиардни приходи. Срещу компаниите беше подета сериозна кампания от политици и потребители, които призоваха гражданите да бойкотират техните продукти и услуги. В резултат Starbucks премести централата си от Холандия в Лондон и заедно с Amazon изведнъж увеличиха платените данъци. От началото на тази година е в сила и допълнителен налог - т.нар. ''данък Google'' от 25% върху трансферираната зад граница печалба. Така че подобно на други големи международни компании, вероятно "Лукойл" прави трансферно ценообразуване, при което заради данъчни цели печалбата на групата или дивидентите се прехвърля там, където облагането е най-изгодно, но го прави доста по-некадърно и грубо от западните си колеги. 

Загуби на ''Лукойл Нефтохим Бургас'' АД в лева

2008 г. - 473 402 000
2009 г. - 176 038 000
2010 г. - 120 463 000
2011 г. - 135 854 000
2012 г. - 94 251 000
2013 г. - 241 196 000
2014 г. - 532 104 000

Живи да ги ожалиш! През април 2013 г. Агенция ''Митници'' установи нарушения в данъчен склад на ''Лукойл'', чиито лиценз преди това бе отнет, но впоследствие върнат от съда. Митниците отнеха лиценза на базата, която осигурява доставката на гориво до София, след като установиха, че средствата за измерване и контрол в данъчния склад не отговарят на изискванията. 
Само преди дни посланикът ни в Москва бе викан в руското външно министерство във връзка с нови проверки на митниците в ''Лукойл''.

Като коментар на руската нота, премиерът Борисов каза '''Проверяваме и Shell, OMV, но от тях още не съм получил нота". 


В Румъния през август прокуратурата подведе под отговорност дъщерна компания на руския петролен гигант "Лукойл", руския й генерален директор Андрей Богданов и три други длъжностни лица за кражби на ДДС пране на пари в размер на почти 2 млрд. евро, задържа активи и блокира банкови сметки на "Лукойл" в Холандия и Великобритания на обща стойност 2 млрд. евро като част от разследването. Длъжностните лица са обвинени в сключване на договори за доставки на крайни продукти на неизгодни цени, които са довели до загуби, тъй като цените да доставките са били под производствените разходи.
 

 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1401