Инвестиции, Бизнес, Пари, Финансови и Стокови пазари, Инвестиционни стратегии, Търговия с деривати, Борсови операции, Банки, Лихви, Forex, Stock, Bonds, Futures, Options, Excange, Hedge, Real estate, Optimization Company

 

 
Рейтинг: 3.00
(556)
ПЕРСОНАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ, ИНВЕСТИЦИОННИ СТРАТЕГИИ, ПАРИ
☞ Публикации
Последни новини


Инвестиционни консултации Новини Фиксиране на лихви по кредити и лихви по депозити

☞ Публикации / България страната на най-скъпите кредити

България страната на най-скъпите кредити
02.09.15 04:34

Автор: Р. Караджов
България страната на най-скъпите кредити

Кредитите за бизнес у нас са 2 пъти по-скъпи отколкото в Западна и Централна Европа



Българите плащат 3 пъти по-високи лихви по ипотечните заеми от жителите на страните в Западна Европа, сочат данни на Европейската централна банка

Новите ипотечни кредити в евро у нас с фиксирана лихва само за първата година се отпускат при средна лихва от 6,24%. Кредит в страните от еврозоната се отпуска със средна лихва от 2,02%, като подобен е той и в Чехия и Дания, които са страни извън зоната, но в подобие на валутен борд като нас. В Германия лихвите по ипотеките са 2,11%, в Австрия - 2%, в Ирландия - 3,38%, а най-ниски са във Финландия - 1,33%.

Големи разлики по отношение на лихвите има и при потребителските кредити.

В България тези кредити се отпускат със средна лихва от 7,76%, ако са в евро и лихвата е фиксирана за срок под една година. В страните от еврозоната същите заеми са със средна лихва от 4,88%. Най-високи са лихвите в Латвия - над 20%, а в Белгия са само 4%. За сравнение в Германия тези потребителски заеми се отпускат със средна лихва от 4,83%.

Кредитите за бизнеса у нас са 2 пъти по-скъпи отколкото в еврозоната.

В страната фирмите взимат заеми в размер до 1 млн. евро и първоначално фиксирана лихва за срок до 1 година със средна лихва от 5,26%. Същите заеми в еврозоната се отпускат с лихва от 2,77%. Ако кредитът е над 1 млн. евро, лихвите у нас стават 5,67%, докато в страните от еврозоната бизнесът взима големи заеми с лихва от 1,66%.

По отношение на депозитите разликата в лихвите у нас и в еврозоната не са толкова големи, което говори, че има нещо сбъркано и измамно в българския банков модел.

Например лихвите по новите влогове за граждани в евро и срок до 1 година у нас са 1,13%, а в еврозоната са 0,80%. В Германия са 0,29%, в Австрия - 0,35%. Най-ниски лихви по влоговете на граждани със срок до 1 година има в Латвия и Люксембург - 0,14%, а най-високи са в Гърция - 1,8%, Кипър - 1,66%, и Холандия - 1,57%.

Лошите и преструктурирани заеми у нас са 24% от всички отпуснати кредити от банките ни, но освен това и другите причини за които съм писал не веднъж, в страната ни вероятно има картелно споразумение между банките, но едва ли точно Комисията за защита на конкуренцията (българската антимонополна комисия) има желание да реши този проблем.

По-скоро граждани и компании следва масово да сезират наред всички европейски институции и комисии, което няма начин да не привлече вниманието на евробюрократите към банките в България и очевидния картел в бизнеса. 

Румънците за разлика от българите отдавна, още преди няколко години вдигнаха шум покрай своите банки, при това с успех. Както е казал Христос, ‘’За да получиш, трябва да поискаш’’... И то от правилното място. Мрънкането в социалните мрежи и вродения природно страх на българина едва ли ще доведе до намаление на лихвите.


Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.102