Инвестиции, Бизнес, Пари, Финансови и Стокови пазари, Инвестиционни стратегии, Търговия с деривати, Борсови операции, Банки, Лихви, Forex, Stock, Bonds, Futures, Options, Excange, Hedge, Real estate, Optimization Company

 

 
Рейтинг: 3.00
(556)
ПЕРСОНАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ, ИНВЕСТИЦИОННИ СТРАТЕГИИ, ПАРИ
☞ Публикации
Последни новини


Инвестиционни консултации Новини Фиксиране на лихви по кредити и лихви по депозити

☞ Публикации / Съдът на Камбиз

Съдът на Камбиз
29.07.15 21:56

Автор: Р. Караджов

Съдът на Камбиз



Правосъдието е в основата на всяка държава

Без ефективно и максимално справедливо правосъдие не са възможни да функционират не само органите на самата държава, а търговията, производството и всичко което се върти около тях. Това е причината държави с много ниски данъчни ставки да се избягват от инвеститорите и производителите, защото какво значат ниски данъци, когато няма елементарна съдебна система?! Това е било ясно на хората от хиляди години. 



Подкупния съдия бил одран жив, а с кожата му тапицирали стола на неговия наследник

Камбиз II цар на Персия е син на Кир Велики. Камбиз живял от около 559-522 преди новата ера. Налице е  хроника на следната история от Херодот. Ужасяващото наказание, одиране жив не е рутинна практика дори в онези времена и е запазено само за най-бруталните престъпления, като държавна измяна и в случая за съдия уличен в получаване на подкуп. Според Херодот, Сисамнес бил корумпиран съдия. Той приел подкуп и в резултат на това издал несправедлива присъда. Бил арестуван и одран жив. С кожата му по заповед на царя тапицирали стола на който трябвало да седне неговия наследник в съда, в случая неговия син.

В късното средновековие (1498 г.) жителите на град Брюж (сега част от Белгия) решили да украсят за спомен от това събитие, залата за съвещания на своите общински съветници. На този диптих наречен ''Съдът на Камбиз'' холандския художник (David Gerard) е изобразил арестуването на подкупния съдия и неговото наказание. Една от странностите на тези две картини е, че героите не са облечени в древни дрехи, а вместо това са представени в облекло  характерно за епохата и модата на Възраждането. В 1542 г. друг холандски майстор (Dirck Vellert) пресъздава случката на витраж. 



Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1043