Д-р Юлиян Караджов: Дрогата вече стана семеен бизнес
09 май 2006 г.
Има чудовищна корупция сред полицаите, които се борят срещу наркодилърите, твърди експертът
Юлиян Караджов е защитил докторат по биология на мозъка в Института по биофизика на Руската академия на науките. Работил е като асистент в Медицинска академия, София. От 1990 е научен сътрудник в БАН, където участва в няколко научни проекта, финансирани от Европейската комисия. Има повече от 30 научни публикации в областта на химията и биохимията. Д-р Караджов е неправителствен експерт в областта на дрогите. От 1996 чете лекции в курс "Наркотици" в НБУ.
- Д-р Караджов, според разследване на Дарик радио лекарите от метадоновите програми продават хапчета на черно и те са новите босове на пазара на дрога. Как ви звучи това?
- Идиотски ми звучи. Мога да ви дам един пример. В Бургас преди година беше взривена една аптека, която продаваше метадон на зависими, защото тази аптека бръкна в джоба на наркобизнеса. По този начин тежко зависимите се изкарват от нелегалния пазар и попадат под погледа на лекаря. Ако това звучи като "лекари се набъркват в наркобизнес", то е за добро.
- А имате ли представа какво става с пазара на наркотици, след като доста от набедените за наркобосове бяха убити?
- Няма съществени промени в последната половин година. Имайте предвид, че след всяко съобщение как един канал е разгромен или наркобосът е убит, нищо не се случва. Всички акции на МВР, които би трябвало да понижат достъпността на дрогата, не дават резултат. И това не е само в България, така е навсякъде по света. Призна го дори почетният председател на Интерпол Реймънд Кендъл, чиято професия е била да се бори с дрогата. Според Кендъл проблемът с нея трябва да бъде решен с медицински мерки. Ако обществото смята, че полицията може да реши този проблем, значи нещо се е объркало, каза Кендъл. Когато един наркобос бива убит, пазарът се децентрализира. Той попада в ръцете на малки босчета и става още по-труден за проследяване. Общо взето в момента се движим по път, който са преминали Западна Европа и САЩ. Големите мафиотски структури вече практически ги няма и наркобизнесът в страните от ЕС вече е нещо като семеен бизнес. У нас се случва и това. Ако отидете в Пловдив в кв. Столипиново, ще установите че там наистина хероинът е семеен бизнес. Отива едно ромско семейство в Истанбул с бебето и с бебешката количка. Връщат се с едно кило хероин в количката на бебето. И дрогата се продава от къщата на улицата посред бял ден. Бил съм в Столипиново да се наслаждавам на тези мили картинки. Там няма тартори, няма босове.
- Знаете ли за корупция в полицията, свързана с наркоразпространението?
- В момента има чудовищна корупция в полицията на ниско ниво покрай наркотиците. Има полицаи, които буквално изнудват хората. Хващат ги с фас марихуана и почват да се пазарят за пари. Аз не очаквам тази полиция да лови престъпници, която по този начин се научи да си изкарва хляба.
- Разполагате ли с конкретни примери за подобна корупция?
- Ами тръгнете по улиците и питайте младите хора. Има парадоксални ситуации, в които полицаят застава пред дома на дилъра на хероин. Той прекрасно знае къде е застанал, защото получава пари от този дилър. Излизат клиентите на дилъра с едно-две пакетчета хероин, полицаят ги спира, открива пакетчетата и задава дежурния въпрос: "И сега кво прайм?", което означава "Колко ще платиш?" Един мой добър приятел присъства на подобна сценка и пита полицая: "Що не влезеш вътре при дилъра бе?" А той отговаря: "Я да се махаш от тука да не стане лошо." За това става дума. В момента имаме система, която колабира и не може да окаже никакво влияние върху нищо. Нашите полицаи не ловят дилъри, защото няма за какво да ги ловят. Ловят потребителите, в съда ги представят за дилъри, обвиненията падат и в повечето случаи хората си излизат на свобода.
Най-евтино се откупуват хероиновите зависими, защото е ясно, че те нямат пари. Могат и с 20 лв. да се отърват. Но примерно, когато човек е хванат с марихуана, ясно е, че той в повечето от случаите не е зависим, има пари и там подкупите могат да варират от 20-30 лв. до 800 лв. Познавам човек, който се е откупил с крайната сума. Кой колкото може - дава.
- По-голяма ли е корупцията сред полицаите, които следят за разпространението на наркотици, отколкото тази сред катаджиите?
- Горе-долу на същото ниво е. В момента сме свидетели на една абсурдна ситуация. Расте едно цяло поколение, чийто контакт с полицията е ограничен изключително в подкупи. Сред младите има такива, които категорично не вярват, че в полицията има поне един свестен човек, защото те са направили заключенията си от общуването с униформените на улицата. Те виждат, че полицаите се интересуват единствено как да измъкнат пари от тях.
- Метадоновите програми ефикасни ли са?
- Аз лично имам приятели, които са спрели наркотиците, лекувайки се по тези програми. Тъй като те се прилагат години наред, така или иначе потребителите излизат от пазара за доста години. Най-сериозният удар върху разпространението на наркотици се нанася именно така, тъй като се изтеглят най-верните клиенти на наркодилърите. Освен това тези програми струват на държавата жълти стотинки. Дневната доза от метадон на сериозно зависим е от порядъка на 70 ст.
- Защо тогава не се прилага масово лечението?
- По простата причина, че у нас никой не се занимава сериозно с лечение на наркозависимите. Няма клинична пътека, няма нищо. Всичко опира до пари. Някой трябва да гласува тези пари, да ги отпусне, след като ги има в бюджета. Като начало трябва да се започне с това - парите, отпуснати от бюджета за наркозависимите, наистина да се дават за тях. Сега тези средства са само на хартия. Ако някой ви каже, че са отпуснати 2 млн. лв. за Националния център по наркомании, това е гнусна лъжа. Отпуснати са само 10% и те едва стигат за заплати, парно и ток на сградата.
- Имате ли представа колко млади хора се лекуват по метадоновата програма?
- В София мисля, че са около 300, във Варна има също такава програма, но тя се финансира на общинско ниво. Там се извършва много сериозна работа с наркозависимите. Примерът с Варна показва как нещата могат да се раздвижат на местно ниво. Социалният ефект от метадоновите програми е добър, защото младите хора, които употребяват дрога, са изкарани от една нелегална дейност, обществото има контакт с тях. Оттам нататък е много по-лесно те да бъдат насочени към спиране на наркотиците. Като се има предвид, че България не разполага с други възможности на лечение, метадоновата програма е за предпочитане.
- А наркокомуните достатъчно добри ли са?
- Колко комуни има у нас? В Испания и Италия има по 2 - 3 хиляди комуни. В добрите комуни ползата е добра, в другите няма полза. Хубаво е публиката у нас да разбере, че полемиката комуни - метадон е абсолютно безсмислена. При едни работи едното, при други - другото.
- А вярно ли е, че също както при наркобосовете, които биват убивани, така и при наркозависимите, които се лекуват, местата веднага се попълват от нови наркобосове или нови наркозависими?
- Ако погледнем данните за смъртността от дрога, тя е намаляла почти 10 пъти през последните години при наркозависимите. Този проблем, който България имаше с хероина преди пет, десет години, в момента е много по-слаб. Това обаче не е благодарение на някакви усилия от страна на държавата, а от естествени процеси. Просто младите хора вече сами виждат, че има много голяма разлика между това да се боцкаш с хероин или да изпушиш някоя и друга цигара на купон. Те на собствен гръб научиха от кое как да се пазят.
- Вие сте един от хората, които искат меката дрога да се легализира у нас. Има ли резултат от дългогодишните ви усилия?
- Целта е не да се легализира меката дрога, защото това не може да стане в рамките на ЕС, а най-сетне да бъде прието нормално законодателство, което да декриминализира притежанието на дрога за собствена употреба. Така полицията ще може да гони дилърите, а не тези, които употребяват. Това означава 200 - 300 хиляди млади хора да излязат от нелегалност. В половината ЕС това е направено със закон, в другата половина действат подзаконови актове. Да се случило нещо ужасно? В Германия допустимото количество марихуана за собствена употреба варира от 6 до 30 грама.
- Много се говори напоследък, че се снижава възрастта на наркозависимите. Това така ли е?
- Не знам откъде са данните, при положение че няма нито едно сериозно изследване на тази тема. Мога да кажа, че при хероинозависимите се покачва. Преди 5 г. средната възраст беше около 17 години на употребяващите хероин, сега е 19 г.
- Запознат ли сте как в новия Наказателен кодекс е отразен проблемът с наркодилърите и зависимите от дрога?
- Ролята на законодателя е да препише един нормален европейски закон, но той не го прави. Сегашният проект е по-добър от поправката "Севлиевски", според която в затвора отиваха не дилърите а наркозависимите. Има написано, че не попадат под ударите на закона тези, у които е хваната дрога за собствена употреба. Но не се казва какво е количеството дрога за лична употреба. Защо няма табличка, както в другите страни, за да е ясно и да няма възможност полицаят да се пазари с наркозависимите?
Какви наркотици се продават и се използват най-често в България
Цена на дрогата
Нагоре
052/605 036 0877 232 464
|