Инвестиции, Бизнес, Пари, Финансови и Стокови пазари, Инвестиционни стратегии, Търговия с деривати, Борсови операции, Банки, Лихви, Forex, Stock, Bonds, Futures, Options, Excange, Hedge, Real estate, Optimization Company

 

 
Рейтинг: 3.00
(556)
ПЕРСОНАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ, ИНВЕСТИЦИОННИ СТРАТЕГИИ, ПАРИ
☞ Публикации
Последни новини


Инвестиционни консултации Новини Фиксиране на лихви по кредити и лихви по депозити

☞ Архив: Публикации / Договор за разлика - CFD

Договор за разлика - CFD
05.02.06 18:35

Автор:Трейдър БГ
Какво e Договор за разлика- CFD (Contract for differences)
 
Договорите за разлика са разгледани в българското законодателство в ЗППЦК. Тези договори представляват дериватен инструмент, издаден на базата на отделните акции или индекси и е регулиран като ценна книга според българското и международното законодателство. Договора за разлика представлява “сделка с ценна книга, която изразява правото за получаване, съответно задължението за заплащане на разликата между пазарната стойност на определения в поръчката брой ценни книжа и предварително фиксираната им в договора цена ". Търгувайки с дадена акция клиентът всъщност търгува със CFD върху тази акция. Търговията със CFD позволява и откриването на т.нар. къси продажби.
 
 
  Търговия с акции и индекси (CFD) чрез марджин (MARGIN) сметка.  
Марджин тъговията с акции и индекси (CFD) е рискова форма на инвестиране, понеже с малка сума депозирана по търговската сметка на инвеститора могат да се търгуват суми, значително превишаващи баланса по сметката, като отношението собствен капитал - открита позиция варира от 1:100 (1%) до 3:10 (30%). ФК ЕВЪР АД предоставя на своите клиенти най-добрите условия, като определя необходим марджин за индекси в размер на 1% за дневна търговия и 2% марджин за оставяне на отворена позиция през нощта. Необходимият марджин за акции е 2% за дневна търговия и 7% марджин за оставяне на отворена позиция през нощта. По този начин се постига по-голям финасов ефект (leverage) и малки промени в курса на търгувания инструмент (акция или индекс) могат да доведат до съществени промени по баланса на сметката.

При търгуване с изискван марджин 2%, ако вие познаете и купения от вас инструмент се повиши с 3 – 4% в рамките на деня, то вие ще реализирате 150 – 200% печалба. Ако обаче сгрешите и инструмента, които сте закупили загуби 2% от стойността си, тогава ще загубите внесения от вас депозит, с който гарантирате отворената от вас позиция. На практика с марджин депозита, клиента гарантира възможността да понесе загуби до определен размер. Посредствум платформата за търговия TRADER.BG, клиента може във всеки един момент да лимитира загубата от губещите си позиции и да държи неограничено дълго време своите печеливши позиции.
 
 
  Къси продажби  
Традиционната търговия се състои в купуването на даден актив и реализирането на печалба при неговата евентуална продажба на по-висока цена. Какво обаче ще правите, ако попаднете на нещо истински евтино в което не бихте инвестирали и стотинка, защото знаете, че никога няма да сте на печалба от неговата продажба. Ако знаехте, че съответния актив ще се обезцени, не би ли било добре ако можехте да извлечете полза от този спад в цената.

Това все пак е възможно и въпреки, че изглежда относително лесна, тази търговия носи някои съвсем определени рискове. Ако купувате актив, чиято цена очаквате да се покачи, то тогава вие сте на "дълга" позиция, но ако очаквате нейната пазарна стойност да намалее, вие продавате и вашата позиция е "къса". Докато при дългата позиция рискувате да загубите поради намалението на цената на актива /максимално до 0/, то откривайки къса позиция риска не е ограничен поради факта, че цената може да се увеличи безкрайно много. Освен това нормалното движение на цените на акциите е възходящо и това е още един специфичен риск при откриване на къса позиция. Брокерите, които правят "къси" продажби на пазара вземат съответните акции на заем с очакването че тяхната цена ще падне и те ще могат да доставят същото количество акции на по-ниската цена като разликата ще бъде тяхната печалба.

Когато инвеститор излиза на "къса" позиция неговия брокер или му заема съответните акции, или самият той ги взема на заем от друг клиент или брокерска фирма за да може да ги достави. При този вид търговия клиента става собственик на акциите до момента в който ги достави обратно. Нещо повече, през времето между двете транзакции вие трябва да плащате дивидентите върху съответния брой акции, но сметката ви се увеличава с лихвите начислени върху стойността на вашата позиция. Вашате логика ще бъде, че печалбата от разликата в цената ще бъде по-голяма от инкасираните разходи. Този вид търговия е поставена под множество ограничения относно вида, цената и количеството на търгуваните акции.
 
 
  Пример за откриване на "дълга позиция"  
Марджин тъговията с валута е рискова форма на инвестиране, понеже с малка сума депозирана по търговската сметка на инвеститора могат да се търгуват суми, значително превишаващи баланса по сметката, като отношението собствен капитал - открита позиция обикновено е 1:100 или 1%. По този начин се постига по-голям финасов ефект (leverage) и малки промени в курса на търгувания инструмент (валутна двойка) могат да доведат до съществени промени по баланса на сметката.

При търгуване с изискван марджин 1%
 
 
 
 
  Дивиденти  
Акциите на Microsoft са с право на дивидент и при изплащането на дивидента вашата сметка ще бъде кредитирана (увеличена) с 90% от равностойността на дивидента, както следва:
(1000 акции х 0.02 USD дивидент на акция)*90% = 18.00 USD

На 19.04.2004г. акциите на Microsoft са поскъпнали до 25.51/ 25.56 USD. Решавате да затворите позицията си и продавате 1000 акции на 25.51 USD за акция.

Печалба от сделката:
Покупка на 25.13 USD за акция
Продажба на 25.51 USD за акция
Разлика: 0.38 USD
Печалба: 1000 акции х 0.38 = 380 USD.
Печалба след приспадане на дивиденти:
   1. Печалба от сделката: 380.00 USD
   2. Разлика от дивиденти: 18.00 USD
   3. Печалба след дивиденти /1+2/: 398.00 USD.
Комисионите, които клиента плаща за откриването и закриването на позицията –са общо 2 EUR.
 
 
  Пример за откриване на "къса позиция"  
На 18.04.2004г. акциите на Wal-Mart Stores (WMT) се котират 58.42/ 58.47 USD. Вашето предположение е че акциите на компанията ще поевтинеят и решавате да отворите къса позиция. Продавате 1000 акции от Wal-Mart Stores на цена 58.42 USD. Ако вие задържите късата позиция вашата сметка ще бъде кредитирана (увеличена), за да отрази лихвените промени и дебитирана (намалена), за да отрази изплатените дивиденти.
 
 
 
 
  Дивиденти  
Акциите на Wal-Mart Stores са с право на дивидент и при изплащането на дивидента вашата сметка ще бъде дебитирана (намалена) с стойността на дивидента, както следва:
1000 акции х 0.02 USD дивидент на акция = 20.00 USD

На 20.04.2004г. акциите на Wal-Mart Stores са поевтинели до 57.61/ 57.66 USD. Решавате да затворите позицията си и купувате 1000 акции на 57.66 USD за акция.

Печалба от сделката:
Продажба на 58.42 USD за акция
Покупка на 57.66 USD за акция
Разлика: 0.76 USD
Печалба: 1000 акции х 0.76 = 760 USD.
Печалба след приспадане на дивиденти:
   1. Печалба от сделката: 760.00 USD
   2. Разлика от дивиденти: 20.00 USD
   3. Печалба след дивиденти /1-2/: 740.00 USD.
Комисионите, които клиента плаща за откриването и закриването на позицията –са общо 2 EUR.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1351