Инвестиции, Бизнес, Пари, Финансови и Стокови пазари, Инвестиционни стратегии, Търговия с деривати, Борсови операции, Банки, Лихви, Forex, Stock, Bonds, Futures, Options, Excange, Hedge, Real estate, Optimization Company

 

 
Рейтинг: 3.00
(556)
ПЕРСОНАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ, ИНВЕСТИЦИОННИ СТРАТЕГИИ, ПАРИ
☞ Публикации
Последни новини


Инвестиционни консултации Новини Фиксиране на лихви по кредити и лихви по депозити

☞ Архив: Публикации / Любопитни факти за пушенето и кампаниите против

Любопитни факти за пушенето и кампаниите против
02.06.12 15:45

Автор: Р. К.
Любопитни факти за пушенето и кампаниите против

"Топинспекторът Дянков следи за фасове извън закона по морето. Министърът лично ще спира пушачите и ще им прави забележки"

От снощи ударни бригади са превземали заведенията след 12 часа, а там където не са персонал и клиенти тръпнат в ужас кога ще нахлуят инспектори и спец-части с противогази (работят в задимена среда) отклонени от преследването на Братя Галеви към нарушилите забраната за пушене. Чакам с нетърпение и хайките за пушачи в Максуда, Столипиново, Филиповци, Аджисан махала и т.н. 



Холандия 1932 година

Най-известните пушачи за които се сещам са - Уинстън Чърчил, Алберт Айнщайн, Франклин Рузвелт, Алфред Хичкок и Ърнест Хемингуей, Жан-Пол Сартр, Годфри Харолд Харди, Винсент Ван Гог, Марк Твен, Сталин, Бил Клинтън, Ал Капоне, Арнолд Шварценегер, Екатерина II, Зигмунд Фройд, Мадона, Фидел Кастро, Деми Мур, Ума Търман, Жорж Санд, Марлене Дитрих, Петър I, Сър Франсис Дрейк, Катерина Медичи, Луи XIII, Лорд Байрон, Пабло Пикасо, Бисмарк, Георги Димитров и т.н. 



Красивата Марлене Дитрих обичала да пафка  

Най-известни не-пушачии за които се сещам са - Цар Алексей Михайлович, Крал Джеймс I, Адолф Хитлер, Роналд Рейгън, Султан Мурад IV, Бенито Мусолини, Андрей Чикатило, Жан Виденов, Иван Костов, Дянков, Мирослав Найденов, Тодор Живков ако се не лъжа и т.н.



Рейгън не пушил. Починал на 93 г. като последните си 10 години страдал от болестта на Алцхаймер

Литературни герои известни пушачи са - Шерлок Холмс с неговата вечна лула, Капитан Немо със своите никотинови пури от водорасли и граф Монтре Кристо с наргиле. 



Таткото на психологията Зигмунд Фройд умрял от рак на 83 г., заради страстта си към тютюна

Сегашното настъпление против тютюна не е първото историята и вероятно няма да е и последното, но като забелязвам то е циклично: 

На пушачите са рязано носовете, бити са с пръчки, рязани са им главите, заточвани в Сибир, глобявани, бесени (Мурад бесил средно по 18 пушача на ден), отлъчвани от църквата (зависи дали папата пуши или не) и т.н. циклично. В 1612 императорски указ забранява използването и отглеждането на тютюн в Китай – Нарушителите били обезглавявани. Това продължило до 1638 година когато в Китай може пак да се пуши. През 1617 и в Монголия се забранява употребата на тютюн. Хората, които нарушават закона са заплашени със смъртно наказание. През 1620 година и японското правителство забранява употребата на тютюн. В 1632 година в колонията Масачузетс е въведена забрана за пушенето на обществени места. През 1639 година и губернаторът на Ню Амстердам (сегашен Ню Йорк) забранява пушенето. В Кънектикът пък, през 1647 година, на хората е позволено да пушат само веднъж на ден. В 1719 година във Франция е забранено пушенето, с изключение на някои провинции. Крахът на Джон Лоу и неговата финансова система в 1720 година и икономическия колапс обаче пращат забраната в небитието. В 40 те години на 19 век се появяват също не малко забрани в САЩ и Европа, но те отиват на кино след революциите от 1948 година и войните на САЩ – Мексиканската и особено след Гражданската война. Политиките за борба с тютюневи изделия са съживени в Съединените щати в края на 19 и началото на 20 век в едно движение, което паралелно иска и за забрана за алкохола. Анти-цигарената лига на САЩ подема кампания срещу продажбата на цигари. Между 1890 и 1930 г. в 15 щати влезли в сила закони, забраняващи продажба, производство, притежание и употребата на цигари и тютюневи изделия. В още 22 други държави има подобно законодателство или такова ограничаващо пушенето. По време на финансовата криза обаче, повечето забрани са отменени, тъй като забраните за пушене и продажби катастрофално удрят още много видове бизнес и националните бюджети, включително и тези за здравеопазването.



Андрей Романович Чикатило не си падал по цигарите 

Разгарът на забраните обаче са 20 те години – когато в редица страни се въвеждат ограничения, като най-големи в Европа са с идването на Хитлер (мразил освен евреите и цигарите) на власт в Германия. По времето на Хитлер, пушенето е забранено в много работни места, правителствени офиси, болници и почивни станции, а малко по-късно дни преди Втората Световна Война забрани са въведени в много кафенета, барове и ресторанти, като рестрикциите се усилват в 1941 г. В началото на 30 те години в повечето места по света забраните са отменени, но както споменах те се засилват в Германия и донякъде в Италия точно по него време. Хайнрих Химлер забранява на есесовците да пушат напълно. Фразата "пасивно пушене" например не идва от Западна Европа или САЩ, както мнозина си мислят, а точно от Нацистка Германия на 30 те години.



Сър Уинстън Чърчил  и Алберт Айнщайн - И двамата днес ще ги изхвърлят като мръсни котета. Единия от парламента, а втория от университета 

Въпреки това, употребата на тютюневи изделия на глава от населението в Германия, между 1932 и 1939 г. е нараснала от 570 до 900 цигари годишно, нещо което наблюдаваме и в момента, в страни от Западна Европа, след забраната. В Норвегия например, младежите които посягат към цигарите са се увеличили, в сравнение с преди забраните за пушене там. 



Ерих Мария Ремарк и Марлене Дитрих - Писателят обичал да пуши и избягал от Германия, като дошли непушачите на власт

Да се върнем обаче към Германия. Луфтвафе забранява тютюнопушенето през 1938 г. а Гьоринг забранява на войници и офицери да пушат на обществени места. В 1941 г. е забранено и пушенето в автомобили по улиците. Пушенето е забранено напълно във всички германски влакове и автобуси през 1944 г. Във влаковете вече няма купета за пушачи – никъде не се пуши. По време на цялата Втора Световна Война забраната за пушене е била почти пълна в ресторантите и кафенетата в Берлин, докато накрая английски и американски самолети и руски оръдия не пращат в небитието и последните останки от заведенията. В края или малко след войната,  повечето анти-тютюневи активисти в Райха са мъртви –  едни се самоубиват, други са убити и избесени от съюзниците. Ръководителите на няколко научни институти заети с тютюна се самоубиват преди съдебните процеси срещу тях, съдебни процеси не за тютюна, а за това, че тези радетели за общественото здраве имали и други интереси като, насилствена евтаназия например, геноцид и т.н.  



Към края на войната на водачите на Райха не им било лесно. Освен с цигарите се боли и с гнилия англосаксонски капитализъм, световния еврейски заговор и с комунизма  

Непосредствено след войната на никой не му е било до забрани и в Европа се пуши навсякъде.  Икономиката на окупирана Германия е бартерна. Основна “парична” единица е пакет цигари. Цените, продажбите и пазарлъците се правят на базата на стекове и пакети цигари.  Един Фолксваген Костенурка в 1947  година струва 60 000 цигари.  



Ваза и цената и в цигари 

В края на 70 те г. идва ново настъпление, което след 90 те се засилва, но по мое мнение ще свърши като предните. Общо взето борбата с пороците е като ислямския джихад. Много пара и гръм, фанатици, но е обречена. Пороците винаги побеждават (мафията е за това – да удовлетвори всяка нелегална потребност), а ангели има само в рая. Кръстоносния поход против тютюнопушенето днес е заимствана от нацистите – като повтаря без изключение и методите за пропаганда и налагането им. 

Дали пушенето е по-здравословен от нацизма? Не ме интересува да ви кажа, пък и не ми пука 



Купонджийки - Важното е, че не пушат пък и са облечени къде по прилично от някой такива забавление през 40 те години

Още нещо, останало ни от нацистите е думата “купон” – Това не е свързано толкова с пушенето, но вероятно ще е интересно за някой да го научат. Към средата и края на войната в Германия и някой нейни съюзни страни дефицитът на стоки бил вече толкова голям, че висшето общество (но не партийното) – останките от старата аристокрация в Германия и някой разложени морално буржоазни кръгове (буржоата винаги се разлагат) си правили нещо като пир по време на чума, един вид и като удоволствие и като подигравка с малоумниците във властта. По тъмна доба, тайно се сбирали в нечий частен дом, облечени само с това което им се полага според държавните купони. Примерно, с купоните за дрехи давани от държавата е можело да се купят само ръкавели за риза или евтина вратовръзка и мъжете се явявали само с това облекло, а дамите се обличали пак според държавните наредби, примерно с кърпа на главата, но надолу гола, всеки според купоните си. Там се отдавали на пиене, пушене и разврат показвайки морално разложение на фона на безпримерния патриотизъм отразяван от властта. Така думата “купон” оцеляла от войната и до днес и ако дъщеря ви каже “Мамо, тате – отивам на купон!” - радвайте се, че няма купонна система и поне е облечена що-годе прилично, дори да запали тайно от вас някоя цигара.

Можем ли да пушим ако искаме и сега?  

Мен лично не ме притеснява забраната. Находил съм се и по заведения и по дискотеки, просто от есента ще спра да влизам в кафенета или да сядам някъде за нещо по-бързо от едното хапване на крак. Ако например открият нелегални заведения, подобни на едно от 90 те години, по-вероятно е да ходя там, отколкото другаде. Вероятно ще се открият и частни клубове само за пушачи с ограничен достъп. Колкото и да се пенят някой, няма как да се забрани пушене на място само с избрани членове и без външни досадници. 



Електронни цигари - никотин, аромат и т. н. по вкус. Може да я пушите дори в самолет

Друг вариант са електронните цигари. Мой приятел си пафка една такава, доста е доволен, а пуши с нея навсякъде из супермаркети, летища и т.н. За разлика от други не така качествени, неговата е някакъв удачен модел. С подобна цигара може да ходите навсякъде. Вероятно някой злобари ще искат да забранят и тях (винаги има хора които се вбесяват когато някой изпитва удоволствие от нещо), но за мен е по-вероятно докато се вкара и тяхната забрана, светът отново да се либерализира, тъй като хората обичат да се люшкат от една крайност към друга. Със забраната пушенето ще стане както винаги е било в историята така сладко, че дори смъртното наказание няма да спира желаещите да нарушат закона. 



Стоковата борса в Москва по времето на НЕП -а (Новая экономическая политика, НЭП) в 20 те години. В гладните по него време  СССР  не им е било много до забрани за пушене. Както се вижда един от спекулантите непмани е запалил цигара

Както писах предния път в Пушенето е вредно за вашето здраве - някой страни вече има обратната тенденция - След Холандия и някой други страни в Европа и в Хърватия смятат да либерализира закона за тютюнопушене. В Хърватия има пълна забрана за тютюнопушене в заведения. Правителството е съобщило, че за скоро време отново ще може да се пуши в някой заведения, а министърът на здравеопазването подкрепял въвеждането на австрийския модел – собствениците на заведения сами да решат дали да се пуши или не. 



След като, се пребори с болните от шап овце и крави  и въпреки намесата на МВР,  спецчасти и хеликоптери не успя да ликвидира дивите крави в Странджа,  министър Найденов се насочи  към кокошките и яйцата, видя им сметката, а сега и на пушачите.  "Аз съм непушач и ги преследвам като империалисти!", обясни той. "Забранихме пушенето, ред е на семките!" - допълни днес отново



Уилям Коуди -  Бъфало Бил щеше да реши проблема на министър Найденов с дивите крави в Странджа, но за съжаление е починал в 1917 година, пък и е бил пушач като, приятеля си Татанка Йотаке - Седящия бик

Катастрофа ли ще е това за заведенията – О, да! Както писахме България няма да направи изключение от общите правила. Това определено ще размести пластовете в хотелиерския и ресторантския бизнес. Още в последните часове забраната има ефект. С малко съкращения, изповедта на едно симпатично момиче от моя град, публикувана от нея: 

“Здравейте работя в нощно заведение и целият персонал са страстни пушачи. Снощи, преди 12 часа всички пушихме по масите - като за последно, след това излизахме навън. Идват клиенти, ние им казваме, че не могат да пушат, някои наистина остават, но най добрите ни клиенти - 1 група от 10 човека, чужденци, като научиха, че не се пуши и си тръгнаха, а само 3-ма от тях искаха са пушачи, но си заминаха всички. Останаха някакви идиоти, които ни вдигат нервите. Целият персонал бе изнервен. В БГ всяко чудо за 3 дни, но сега искат да ни вземат малко парички, да се нагрухат, после ще го отменят.” 

Права е и аз също смятам, че е така, а и историята го е доказала. Всяко чудо до време.  Още нещо за тютюна. Ако пушите има по-висока вероятност да се разболеете от рак в сравнение с не-пушачите, както и да ви пипнат някой сърдечно съдови заболявания.  Болестта на Алцхаймер  обаче няма да ви пипне, защото пушачите не се разболяват от тази болест и още не е ясно защо. Така, ако пушите може да умрете от рак, но няма да питате като оная баба внучка си “Мила, кой беше оня немец дето ме тормози? – Алцхаймер, бабо!  Алцхаймер!” 

Още по темата:  Пушенето е вредно за вашето здраве 



FOREX (ФОРЕКС), АКЦИИ, ФЮЧЪРСИ
 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1004