|
|
Фалиралата Австро-Унгария
03.11.16 17:59
Автор: Р. Караджов
|
|
Фалиралата Австро-Унгария
Адам Смит е прав като казва, че Бог е на страната на големите банкови сметки
Действието на Австро-Унгарския флот през Първата световна война е парализирано през 1917 г. от липсата на пари дори за покриване на елементарни нужди
На днешната дата през 1918 г. фалиралата Австро-Унгария която носи основната вина за Първата световна война, напуска Тройния съюз, който е всъщност двоен тъй, като още няколко години по-рано Италия го е напуснала и воюва срещу бившите си съюзници. Подобно на първите жертви на войната (разорената Русия капитулира на 3 март, Румъния на 7 май, България капитулира на 29 септември, а Османска империя на 30 октомври) и Австро-Унгария е фалирала, няма пари, а без пари няма и война.
Жени на опашка за хляб във Виена. Гладът е толкова голям, че се ядат котки, кучета, плъхове и въпреки това хиляди цивилни и дори войници на фронта умират от глад
В цветущата преди това империя на няколко националности цари глад, а във Виена крадат цели шлепове с пшеница предназначение за Германия. Империята е неподготвена да се справи с бързо растящите разходи по войната и се оказа в състояние да не може да произвежда необходимите материали и финансови ресурси след нейното начало.
Нито една от европейските страни не е подготвена за огромните разходи на Първата световна война, но докато Великобритания, Франция и още няколко страни в Западна Европа може да разчитат на финансова помощ, кредити и дори инвестиции в началото от Великобритания, а после главно от САЩ, това не може да се каже за останалите държави. Над 90% от разходите по войната в Австрия се финансират от държавни вътрешни заеми, а в Унгария този процент надвишава дори 98%. Драстичното покачване на данъците и бюрокрацията влошава положението още повече в геометрична прогресия, а качествените работници които не са на фронта бягат в Чехия, която макар част от империята е против сътрудничеството с Германия. Чехите като най-силно индустриални, оказват пасивна съпротива или ако не е такава поне не показват нужния патриотизъм, а местните чешки банкери отказват заеми за войната, укриват парите си или ги влагат в начинания които ще им носят доходи когато тя приключи. Докато Съюзниците са изхарчили във войната около $ 147 млрд. то Централните сили са разполагали с финансов ресурс само от $ 64 млрд. Въпреки немските подводници и реално спечелената от германците морска битка при Ютланд, британската морска блокада е ефективна, а системата на конвоите с доставки от САЩ, Канада и Австралия успява да победи подводниците.
Действието на Австро-Унгарския флот през Първата световна война е парализирано през 1917 г. от липсата на пари дори за покриване на елементарни нужди като храната, лечението на моряците, липса на мазут и въглища. През 1917 г. Австро-Унгария е в банкрут. Даже богатата Германия е на ръба си и точно това предизвиква скандалите между нея и Австро-Унгария по повод откраднатите от австрийското правителство шлепове с жито, предназначено за западния фронт.
ПЕРСОНАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ, ИНВЕСТИЦИОННИ СТРАТЕГИИ, ПАРИ
|
|